تفاوت دستگاه های تری بلوک و مونو بلوک

تفاوت دستگاه های تری بلوک و مونو بلوک، در این بخش، با ویژگی های دستگاه تری بلوک و مونوبلوک بیشتر آشنا می شوید تا تفاوت بلوک و مونو بلوک را بهتر در کنید.

امروزه استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مختلف در صنایع مختلف، کاربرد بسیار زیادی دارد و دستگاه تری بلوک و مونو بلوک یکی از ماشین آلاتی هستند که در زمینه پر کردن مایعات در بسته بندی های مخصوص، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها فرآیند شستن ظروف بسته بندی، پر کردن و بسته بندی نهایی ظروف بسته بندی محصولات را به طور کامل انجام می دهند و این فرآیند را بسیار ساده تر کرده اند. با این وجود لازم است با تفاوت دستگاه تری بلوک و مونو بلوک بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین دستگاه را تهیه کنید.

دستگاه تری بلوک چیست؟

دستگاه تری بلوک (Triblock)، مجموعه ای از 3 دستگاه؛ یعنی دستگاه شستشو ، دستگاه پرکن و دستگاه درپوش (برای درپوش های پلاستیکی) است که همگی در یک دستگاه تعبیه شده اند. دستگاه تری بلوک، برای بسته بندی مایعات خوراکی مانند آب، آب میوه، نوشابه، دوغ، نوشیدنی های گیاهی، روغن، و غیره که در در بطری های پلاستیکی از 250 تا 2000 میلی لیتر بسته بندی می شوند، مناسب است.

حرکت کانتینر در دستگاه توسط گردن ظرف بوده و نیاز به حداقل تعویض قطعات دارد. سیستم پر کردن که در دستگاه تری بلوک مورد استفاده قرار می گیرد از نوع ثقلی است. این دستگاه تمام اتوماتیک کار می کند و مجهز به نمایشگر لمسی کنترل الکترونیکی (PLC) و کنترل الکترونیکی سرعت (اینورتر فرکانس) می باشد. تعداد نازل های مورد استفاده در دستگاه تری بلوک که برای پرکردن مایعات درون ظروف بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، را می توان با توجه به حجم تولیدات هر صنعت انتخاب کرد و معمولا تعداد آن از 4 تا 32 نازل متغییر است.

به عبارت بهتر، دستگاه تری بلوک گروهی از تجهیزات صنعتی هستند که سه عملکرد مختلف یعنی شستشو بطری، پر کردن بطری و درب بندی بطری را بر روی یک دستگاه ارائه می ‌دهند و ظرف را در طول فرآیند و تا زمانی که همه عملکردها کامل شوند، منتقل می ‌کنند و تا زمانی که ظرف از دستگاه خارج نشود، کنترل ظرف هرگز از بین نمی رود. این قطعات به دلیل کنترل های داخل دستگاه، باعث صرفه جویی در هزینه، فضا و افزایش کیفیت بسته بندی می شوند.

در واقع دستگاه آبکشی، پرکن و درپوش تری بلوک، دستگاهی چند منظوره است که برای کاربردهای مختلف مانند شستشو، پر کردن و دربندی کلاهک پیچشی استفاده می شود.

دستگاه تری بلوک دارای انواع مختلفی است که بر اساس نوع بطری و ظرفی که برای پر کردن محصول استفاده می کنید (ظروف شیشه ای یا ظروف پت یا ظروف پلی اتیلن)، می توانید بهترین نوع از دستگاه تری بلوک را انتخاب کرده و در فرآیند بسته بندی محصولات استفاده کنید.

از مزایای استفاده از تری بلوک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از یک ماشین کوچک برای کاربردهای مختلف
  • کاهش هزینه ها و خطای نیروی انسانی به دلیل عملکرد ترکیبی و اتوماتیک دستگاه
  • زمان تبدیل کوتاه به دلیل تعداد بسیار محدود قطعات قابل تعویض
  • با کاهش دخالت نیروی انسانی از نظر بهداشتی برای بسته بندی مایعات خوراکی ایده آل تر است
  • افزایش سرعت بسته بندی محصولات
تری بلوک و مونو بلوک چه تفاوتی دارند؟

دستگاه مونو بلوک چیست؟

دستگاه مونو بلوک (monoblock)، نیز نوعی دیگر از دستگاه پر کن است که عملکری شبیه به دستگاه تری بلوک دارد با این تفاوت که دستگاه مونو بلوک، فرآیند شستن بطری را نداشته و فقط فرآیند پر کردن بطری و درب بندی را انجام می دهد.

معمولا از دستگاه مونو بلوک برای پر کردن و بسته بندی نهایی مایعات غیر خوراکی از جمله انواع روغن صنعتی مانند روغن موتور خودرو، روغن ترمز، روغن دیزل، روغن چرخ، انواع شوینده‌ از جمله مایع لباس شویی، سفید کننده، براق کننده، مایع ظرف ‌شویی، دست ‌شویی و غیره استفاده می شود و کمک می کند تا فرآیند بسته بندی این مایعات با سرعت بیشتر و دقت بالاتر انجام شود.

تفاوت دستگاه تری بلوک و مونو بلوک چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، از جمله تفاوت دستگاه تری بلوک و مونو بلوک این است که دستگاه تری بلوک دارای سه بخش اصلی یعنی شستن بطری، پر کردن و درب بند بر روی یک شاسی است و معمولا برای مایعات خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد اما دستگاه مونو بلوک دارای دو بخش اصلی یعنی پر کن مایعات و درب بند است و فرآیند شستشوی بطری در این دستگاه انجام نمی شود و معمولا از آن برای بسته بندی مایعات غیر خوراکی استفاده می شود.

امروزه شرکت های زیادی در زمینه فروش دستگاه ها مونو بلوک و تری بلوک مایعات و دیگر ماشین های مرتبط فعالیت می کنند.

در هنگام خرید توجه داشته باشید تا محصول مورد نظر دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش باشد تا با اطمینان از جنس و کیفیت قطعات این دستگاه در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی بتوانید از خدمات پس از فروش و یا گارانتی آن استفاده کنید.

شرکت پایدار صنعت نوین با نزدیک به 15 سال سابقه در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات غذایی و خطوط ریلی محصولات فعالیت داشته و توانسته بیش از 50 پروژه موفق در این مدت کسب نماید. شما میتوانید با تماس با متخصصین این مجموعه مشاوره رایگان و تمام راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *