ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی کدامند، بسته بندی چیست ؟

بسته بندی نوعی فناوری است برای محصور کردن محصولات غذایی که برای ذخیره ، فروش و توزیع آن انجام می شود. بسته بندی نوعی فرآیند طراحی و ارزیابی نیز می باشد که به عنوان سیستم هماهنگی برای حمل و نقل ، انبارداری ،  تدارکات و فروش نهایی کالاها تعریف می شود . با توجه به نوع محصول غذایی ، بسته بندی آن ها نیز متفاوت خواهد بود . همچنین جنس مواد هم در بسته بندی موثر است . برای مثال بسته بندی مواد غذایی مایع و جامد کاملا با هم متفاوت هستند .

امکانات ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

 در این دستگاه ها فرایند های پالت باز کنی ، شستشو ، ظرف و پوشش ، تمیز و خشک کردن ، توزین ، پرکن بر اساس دوز و  غلظت مواد غذایی ، درب بندی ، بر چسب گذاری ، هندلینگ انتهای خط برای شیرینگ پک و بسته بندی نهایی انجام می شود . بعضی از قسمت ها مثل پرکن ، می تواند در خلا و تخلیه هوا انجام شود و در مرحله درب بندی با استفاده از تکنیک های پیچ کردن ، فشار دادن ، چین دادن ، آب بندی که یا القایی ، التراسونیک و یا حرارتی انجام می شود ، صورت می گیرد . به منظور صادر کردن برخی از این کالاها نیاز به بسته بندی های کامل و زیبا با طراحی های مدرن بیشتر دیده می شود .

خرید ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

هدف از بسته بندی مواد غذایی

در ابتدا هدف از بسته بندی ، نگهداری محصولات غذایی فصلی بوده اما با رشد جوامع و رشد تکنولوژی این ضرورت احساس شد تا محصولات از منطقه مبدا تولید شوند و به مناطق دیگر منتقل شوند . هنر بسته بندی در این زمان با اهمیت تلقی شد چون می بایست امکان نگهداری محصولات غذایی و سالم ماندن آن ها در  نظر  گرفته شود :  محافظت  از مواد غذایی در برابر فساد درونی و بیرونی ، افزایش طول عمر نگهداری محصول ، حمل و نقل آسان و سریع ، کاهش ضایعات و بهداشتی بودن مواد غذایی و در نتیجه بازاریابی بهتر برای فروش و توزیع محصولات از نتایج و اهداف بسته بندی های مدرن و جدید در دهه های اخیر می باشد . طراح بسته بندی هم نقش موثری در  بازاریابی ایفا می کند . طراح باید درباره ی مخاطبان محصول و خواسته ها و نیاز های مشتریان آگاه و مطلع باشد . و از اثر بخشی تصاویر و فرم ها و رنگ های بکار برده شده در بسته بندی و علم روانشناسی رنگ ها و اشکال آگاهی داشته باشد . چرا که رنگ ها و فرم ها بازتاب و بیانگر تفکرات و احساسات انسان ها هستند .

انواع ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

بطور کلی بسته بندی مواد غذایی به دو دسته خانگی و صنعتی طبقه بندی می شود . مبحث ما درباره بسته بندی صنعتی است . در این نوع بسته بندی از انواع مختلف ماشین آلات استفاده می شود . دستگاه های بسته بندی مواد غذایی به نوع و جنس مواد کاربرد های متفاوتی دارد. مانند مواد غذایی پودری ( انواع ادویه جات و آرد ها ) و مواد گرانولی . پس دستگاه های بسته بندی آن ها نیز متفاوت خواهد بود . برای مثال دستگاه کیسه پرکن دو توزین و چهار توزین که دارای نوار نقاله هستند و کیسه ها را حرکت می دهند اما دستگاه های پرکن  گرانول ، سلفون کش ، یا دستگاه های پک کننده سیزی و میوه تازه ، دستگاه های دیگری هستند که به بسته بندی مواد غذایی کمک می کنند تا به راحتی و کاملا بهداشتی برای عرضه به بازار آماده شوند .

معرفی دستگاه های بسته بندی مواد غذایی

 • دستگاه دوخت افقی
 • دستگاه تک توزین آنالوگ
 • دستگاه سیل وکیوم
 • دستگاه شیرینگ پک کابینی
 • دستگاه دو توزین پنوماتیک
 • دستگاه چهار توزین پنوماتیک
 • دستگاه دو توزین مکانیک
 • دستگاه چهار توزین مکانیک
 • دستگاه کیسه پرکن تک توزین
 • دستگاه کیسه پرکن دوتوزین دیجیتال
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی
 • دستگاه قوطی پرکن پودری
 • دستگاه پودری سلفونی مکانیک
 • دستگاه پرکن پودری سلفونی پنوماتیک

جایگزین کردن مواد بسته بندی با مواد بیولوژیک

امروزه در صنعت بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم ترین چالش ها جایگزین کردن مواد بیولوژیک با مواد متعارف بسته بندی می باشد .

مواد بسته بندی متعارف

مواد مورد استفاده در بسته بندی به صورت متداول عبارتند از :شیشه ، کاغذهای مقوایی ، ظرف های پلاستیکی ، کارتن های مقوایی با روکش ، تیوپ های پلاستیکی ، بطری های شیشه ای و کاغذی و آلومینیومی

مواد بسته بندی بیولوژیکی

بطری های phb  یا pla  و کارتن های مقوایی با روکش  phb و pla  را در برابر اکسیژن و رطوبت مقاومت بیشتری نسبت به مواد متعارف بسته بندی دارند . برای دور نگه داشتن نور از بطری ها با اضافه کردن رنگ دانه هایی به مخلوط پولیمر می توان بسته بندی های متفاوتی تهیه کرد .

مواد بیولوژیک در مقایسه با مواد معمولی از نفوذ ناپذیری بیشتری در برابر نور ، رطوبت و اکسیژن برخوردارند . کاغذ های مقوایی دارای روکش بیولوژیک و مواد تجزیه پذیر برای بدست آوردن خواص مکانیکی و محافظت  مناسب برای موادی مثل ماست ، پنیر و پنیرهای پرورده است . استفاده از مواد بیولوژیکی می تواند چالش بزرگی در صنعت بسته بندی مواد غذایی باشد . گروه های محصولی با قابلیت استفاده از بسته بندی با مواد بیولوژیکی مانند گوشت و محصولات لبنی ، خوراک های آماده ، محصولات خشک شده ، اسنک ها ، محصولات منجمد شده ، میوه ها و سبزی های تازه می باشند .

در این زمینه آزمایش و بررسی های زیادی برای دوام و میزان پذیرش از سوی مصرف کننده انجام شده که دارای اهمیت زیادی است .

در کلام آخر

باید بدانیم بسته بندی مواد غذایی در دوره ی تکنولوژی و زندگی روزمره انسان ها بسیار موثر است و یکی از صنعت های پولساز و کاربردی محسوب می شود هرچند که این بازار رقبای متعدد و زیادی دارد اما با راه کارها و سیاست های کاری درست می توان بازار کار خوبی  پیدا کرده و رقبا را کنار بزنیم .

مجموعه پایدار صنعت نوین با نزدیک به 15 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات غذایی و خطوط ریلی محصولات، افتخار دارد سهم کوچکی از صنعت غذایی کشور را سهیم باشد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی، ردیف کن بطری، پر کن تری بلوک، پرکن خطی و ریل ترافیک می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ماشین آلات صنعتی با ما در تماس باشید.

تماس با ما: https://paydarsanaat.com/contact-us/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *