دستگاه های کارخانه لبنیات

دستگاه های کارخانه لبنیات

کارخانه های تولید لبنیات نیاز به ساز و کارهای ويژه و تخصصی و مجوزهای قانونی و اداری دارد و همچنین مسائل پرسنلی و بهداشتی ، يكي از اصلي ترين و مهم ترين نياز مردم می باشد و همچنین سود بسياری برای ما به وجود می آورد.

اين دستگاه ها مانند :

۱.مخزن پروسس

مخزن پروسس کارخانه لبنیات

۲.بالانس تانک

۳.مبدل حرارتی

مبدل حرارتی کارخانه لبنیات

۴.دیگ آبجوش ، دیگ بخار

دیگ آبجوش ، دیگ بخار کارخانه لبنیات

۵.دستگاه هموژنایزر

دستگاه هموژنایزر کارخانه لبنیات

۶.سیستم گرمخانه _ سردخانه

سیستم گرمخانه _ سردخانه کارخانه لبنیات

۷.دستگاه پاستورشیر

دستگاه پاستورشیر

۸.تجهیزات لوله کشی

تجهیزات لوله کشی کارخانه لبنیات

مخزن پروسس : یکی از مهم ترین دستگاه های کارخانه لبنیات مخزن پروسس می باشد. برای فراوری يك محصول در صنايع غذايی نياز به دما دهی برای تركيب كردن چند فرمول مي باشد . مثلا برای تولید شربت باید آب ، اسانس ، شکر و رنگ دهنده های مجاز با یکد یگر در دمای ۵۵ تا ۶۵ درجه تركيب شوند ، سپس برای میکروب زدایی و مدت ماندگاری بیشتر عمل پاستوریزاسیون در دماهای ۷۶ الی ۸۶ درجه انجام می گیرد و پس از آن برای بسته بندی دمای آنها به ۴ الی ۴۵ درجه سانتیگراد صورت می یابد . تمام این عملیات فرآوری شربت در مدت زمان محدودی و در یک مخزن استیل باید انجام شود و در این فرآیند دو بار دما افزایش یافته و یک بار  كم شده است ، توام با اینکه مدام در حال میکس شدن بوده است . لازم است برای انجام این فرآیند مخزن استیل مورد نظر از لایه هایی برای عبور دادن سیال گرم و سرد برخوردار باشد . برای عبور دادن بخار و آب سرد چیلر یا آیس بانک از دور این نوع مخازن استیل یک لایه با تحمل فشار بخار و تنش حرارتی سرمایی درست مي شود ، سپس جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی  موقع تولید محصول یک لایه محافظ گرمایی استیل بر روی آن به همراه عایق هاي لازم طراحی می گردد . حال پس از اينكه كار تمام شد مشاهده می كنيم که ما دارای یک مخزن استنلس استیل با سه جداره هستیم که هر یک كار مربوط به خود را نيز انجام می دهند و دارای میکسر و همزن تمام استیل نیز می باشند  .

بالانس تانك : تانک ذخیره تک جداره ، مخزنی می باشد که برای نگهداری کوتاه مدت شیرخام ، شیر استاندارد شده ، شیر پاستوریزه ( بعد از پاستوریزاسیون ) ، آب پنیر ، مخازن آرد ، روغن مایع و مواردی مانند آن ، و اعمال عملیات اختلاط در طی فرآیند تولید ، مورد استفاده قرار می گیرد .

مقدار و اندازه این مخازن از ۱۰۰ لیتر برای مخازن کوچک تا ۱۵۰۰۰۰ لیتر و بیش تر برای مخازن ذخیره استیل در واحد دریافت کننده شیر، متغیر است .

مخازن دو جداره ( سیلو )

این نوع مخازن به منظور نگهداری موقتي شیر با نگهداری دمای ثابت هم در محیط آزاد هم در محيط بسته استفاده می شود که با ظرفیت های ۱۰۰۰ تا  ۵۰۰۰۰ لیتر توليد می شود  .

شکل ظاهری این مخازن هم عمودی و هم افقی است كه به صورت استوانه ای مي باشد که دارای دو جدار داخلی و خارجی مي باشد  و برای ایزولاسیون و جلوگیری از پرت حرارتی ، بین دو جدار عایق بندی می شود که این عایق می تواند از جنس پشم سنگ و يا  پلی یورتان تزریقی باشد .

مبدل حرارتي : یکی دیگر از مهم ترین دستگاه های کارخانه لبنیات مبدل حرارتی می باشد. به طور ساده می توان گفت که مبدل حرارتی دستگاهی است که حرارت را در اثر اختلاف دمای ایجاد شده بین دو سیال ، از یک سیال ( گاز یا مایع ) به سیال ديگر انتقال مي دهد . به عنوان مثال یک مبدل حرارتی روغن ، حرارت روغن داغ را به آب یا هوا انتقال می دهد و یا مبدل حرارتی استخر ، گرمای آب داغ بویلر را به آب استخر منتقل می کند ( بدون اينكه دو سيال به هم برخورد و تماس پيدا كنند . )  لذا مهم ترین مبدل های حرارتی  به نوع پوسته و لوله ، نوع هوا خنک ( درای کولر )  و نوع صفحه ای هستند و همگی یک نوع دستگاه کاهنده دمای سیال ( مایعات و گازها ) محسوب می شوند .

ویژگی های این نوع از مبدل ها این است که فشار و دمای بالایی را تحمل می کنند و ساختار آنها طوری است که طراحی و ساخت آنها راحت است و به اين دليل ميباشد كه کاربرد وسیعی در صنعت دارند . به طوری که این مبدل ، نسبت به تمامی مبدل های دیگر، کاربرد بیشتری دارد .

ديگ ابجوش و بخار اب : يك تفاوت بين ديگ بخار و ديگ اب جوش اين است كه

یکی از سیستم های تبادل گرما که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد دیگ بخار می باشد. اين مسئله مهم است كه دیگ های بخار تنوع زيادي دارند و هر یک از انواع آنها هم دارای ویژگی های متنوعی هستند. شما می توانید بر اساس صنایع خود یکی از انواع این دستگاه ها را که ظرفیت های متنوع دارد خریداری کنید و استفاده كنيد .

برخی از دیگ های بخار تا ۷ تن هم می رسند که كابرد ديگ هاي بخار ۷ تنی بیشتر در صنایع بسیار بزرگ می باشد.احتراق سوخت آب را درون دستگاه از طريق لوله اي كه در آب فرووفتع باعث بالا رفتن دماي آب مي شود تا آب به جوش بياييد .

در درون ديگ بخار گرمايي ايجاد مي شود كه آن را بخار سيستم مي نامند . اين بخار سيستم وارد هر يك از سيستم هاي مختلف صنايع مي شود . این بخار (بخار سيستم )به وسیله سیستم های لوله ای به تجهیزاتی که گرم هستند مبدل می شود. این تجهيزات شامل کویل های آب گرم و يا ممكن است شامل پکیج ها هم باشد.

دستگاه هموژنايزر: اين دستگاه يكي از تجهيزات آزمايشگاهي ميباشد كه براي همگن سلزي وسيعي از مواد مايع و جامد استفاده ميشود . اين دستگاه در زمينه هاي علمي بسياري نيز كاربرد دارد مانند:

پزشکی قانونی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، دامپزشکی، شیمی ، زمین شناسی ،  فلزشناسی ، زیست بوم شناسی ، کنترل غذا و نوشیدنی، داروسازی و تغذیه . 

دستگاه پاستوريزاتور : اين دستگاه براي استفاده دامداري ، دامپروري ها و لبنياتي ها ميباشد .

طراحي و توليد اين محصول قابليت تامين شير به طور بهداشتي است و اين مخصول باعث ميشود تمام باكتري هاي مضر شير نيز گرفته بشود .

سيستم سردخانه و گرم خانه : از مزاياي دستگاه هاي سردخانه و گرم خانه ميتوان به نيرو كم و توليد كالاي بيشتر با كيفيت بالا اشاره كرد  .

تجهيزات لوله كشي : لوله كشي در كارخانه هاي لبني يا بقيه كارخانه ها نيز فرق مي كند .

به دليل بهداشتي بودن تمامي قطعات در معرض رطوبت مواد لبني از فولاد ضد زنگ نيز ساخته شده است.

مجموعه پایدار صنعت نوین با نزدیک به 15 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات غذایی و خطوط ریلی محصولات، افتخار دارد سهم کوچکی از صنعت غذایی کشور را سهیم باشد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی، ردیف کن بطری، پر کن تری بلوک، پرکن خطی و ریل ترافیک می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ماشین آلات صنعتی با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *