دستگاه های خط تولید نوشیدنی های گاز دار

دستگاه های خط تولید نوشیدنی های گاز دار

تاریخچه تولید نوشابه:

قدمت درست کردن نوشابه در ایران به 2500 سال پیش می رسد که در خوزستان از نیشکر نوعی شربت درست می کردند که بیشتر مصرف دارویی و برای درمان بیماری بوده است . آن ها با حرارت دادن نیشکر و بعد رقیق کردن آن نوعی کارامل درست می کردند که رقیق شده آن نوعی شربت شیرین بوده که اولین نوشابه محسوب می شده است . در سال های آتی و با روی کار آمدن تکنولوژی نوشابه ها یا همان شربت ها گاز دار و به  تولید صنعتی رسیدند . ما در ذیل به شرح کامل آن می پردازیم .

نوشابه گازدار چیست ؟

نوشیدنی گازدار به نوشیدنی گفته می شود که از آب یا آب معدنی ، شکر ، اسانس و عطر درست می شود که با کربن دی اکسید مخلوط می شوند . آب های طعم دار گازدار ، نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا هم از این دست هستند .  نوشابه های انرژی زا از محصولات جدید و پر تقاضای امروزه است و مورد توجه جوانان واقع شده است . در نوشابه های گازدار انرژی زا ترکیبات محرک که معمولا کافیین میباشد به عنوان تامین کننده تحریک روحی و جسمی در بدن ، وارد بازار می شوند که در دو نوع کالری زا و کم کالری موجود هستند . در فرمولاسیون این دو نوع بر حسب استفاده از شکر و میزان شیرین کننده شربت آن ، کالری متغیر می شود .

قسمت های مختلف کارخانه تولید نوشابه

  • قسمت تصفیه خانه آب

این بخش یکی از مهم ترین قسمت های کارخانه می باشد زیرا آب بیشترین حجم از نوشیدنی ها را تشکیل می دهد و کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است . آلوده نبودن آب و تثبیت میکروبی آن بسیار مهم است . تولید کننده از تجهیزات فیلتر کردن برای پاکی آب استفاده می کند تا درجه خلوص آب با درصد اعلام شده برابر باشد . بعداز آن آب در مخازنی از جنس فولاد ضدزنگ ریخته می شود تا با مواد دیگر مثل انواع طعم دهنده ها و کربن دی اکسید ترکیب شود .

  • قسمت شربت سازی

مخلوطی از قند و آب و اسانس و انواع طعم دهنده ها را شربت می نامند که در مرحله ی شربت سازی هم تصفیه انجام می شود تا شربتی شفاف به دست آید .

  • قسمت تولید گاز

پس از تولید شربت در انتهای کار ، گاز را به محلول شربت اضافه می کنند که این عمل توسط دستگاهی به نام اینتر کربو کولر صورت می گیرد . این مرحله نیز باید از ذرات و میکرو ارگانیسم ها آزاد باشد .

  • قسمت تولید بطری

دستگاه هایی وجود دارند که بطری های پلاستیکی یا شیشه ای یا قوطی های فلزی تولید می کنند . بعد از فرایند تولید بطری دستگاه هایی هستند که این بطری ها را شستشو می دهند تا عاری از هر گونه آلودگی و میکروب باشند .

  • قسمت پرکن مایعات

دستگاه پر کن مایعات یکی از مهمترین قسمت ها می باشد . این دستگاه  نقش مهم و حیاتی در سرعت تولید کارخانه و خط تولید آن دارا است . سپس با دستگاه درب بند درب بطری ها بسته و وکیوم می شوند .

دستگاه های مختلف کارخانه تولید نوشابه
  • قسمت تولید نوشابه

در قسمت نهایی کار که نوشابه ها در بطری ها پر شده و درب آن ها بسته شده است به بخش پرینت لیبل می رسیم . در این مرحله لیبل ها پرینت شده و به بطری ها چسبیده می شوند . دستگاه بعدی ، دستگاه کدزن است که به وسیله جوهر تاریخ تولید و تاریخ انقضا و قیمت روی بطری یا درب آن حک می شود .  بعد از آن توسط دستگاه شرینگ پک بسته بندی نهایی انجام شده و آماده بارگیری می شود .

  • قسمت آزمایش و کنترل کیفیت

در این قسمت آزمایشات و کنترل کیفیت و انواع تست های لازم صورت گرفته تا رضایت مشتریان و کارفرما را به همراه داشته باشد . در این مرحله در آزمایشگاه موارد زیر انجام می شود : اندازه گیری ph  اندازه گیری غلظت ، اندازه گیری فشار یا مقدار گاز کربنیک ، اندازه گیری پریکس یا مواد جامد حل شونده در آب ، اندازه گیری چگالی نوشابه ، اندازه گیری اسیدیته نوشابه ، این موارد هر نیم ساعت یک بار یک نمونه برداشته می شود و همه ی موارد روی آن آزمایش می شود . تا پی ببرند که محصول دارای استاندارد هست یا نه ؟

مراحل تولید نوشابه، دستگاه های خط تولید نوشیدنی های گاز دار

مراحل تولید نوشیدنی های گاز دار را باهم به اختصار مرور کردیم و متوجه شدیم که مورد اصلی در خط تولید ، فیلترینگ آب و درصد خلوص آن و افزودن گاز دی اکسید کربن و همچنین انواع اسانس ها و طعم دهنده ها هستند . لازم به ذکر است که شیرین کننده ها به دو دسته تقسیم  می شوند :

  1. شیرین کننده های طبیعی :مانند شکر ، ساکاروز ، دکستروز ، فروکتوز ، قند غلات و قند اینورت
  2. شیرین کننده های مصنوعی :مانند ساخارین ،سولفات ها ( سیکلامات ها ) دوسین ، سولفوهگزیل

در این مرحله بر حسب اینکه نوشابه معمولی یا رژیمی باشد این شیرین کننده ها در فرمولاسیون شربت سازی کم یا زیاد می شوند . امروزه نوشیدنی های کم کالری مورد توجه بازار و متقاضیان قرار گرفته است . همچنین نوشابه های انرژی زای کم کالری که بیشترین طرفدار را در بین جوانان دارد .

دستگاه های خط تولید نوشیدنی گازدار

تولید قوطی و بطری نوشابه

در خط تولید نوشیدنی ها ، تولید قوطی و بطری یکی از مهمترین قسمت های کار است . دستگاه های تولید بطری و قوطی و همچنین  دستگاه شستشو دهنده بطری نقش مهمی در خط تولید دارند . پس از این مراحل به مرحله آینه بان می رسیم در اینجا برای اطمینان از تمیزی و پاکیزگی بطری ها و اینکه ذرات زاید در بطری ها باقی نمانده باشد و یا بطری شکسته نباشد ، آن ها را به قسمت آینه بان هدایت می کنند و وارد محفه شیشه ای شده که به رنگ سفید است و چند لامپ فلورسنت در آن روشن است . بطری ها بازبینی شده و اگر شکستگی یا مواد زاید داشته باشند ، از خط تولید خارج می شوند.

مجموعه پایدار صنعت نوین با نزدیک به 15 سال سابقه در زمینه ساخت ماشین آلات غذایی و خطوط ریلی محصولات، افتخار دارد سهم کوچکی از صنعت غذایی کشور را سهیم باشد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی، ردیف کن بطری، پر کن تری بلوک، پرکن خطی و ریل ترافیک می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ماشین آلات صنعتی با ما در تماس باشید.

تماس با ما: https://paydarsanaat.com/contact-us/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *